Staff Directory

 
Name (click to email) Department/Role Email 
 Andrew Allegro  Special Education                               [email protected]
 Zachary Allen  English Language Arts, Cluster 1  [email protected]
 Hend Altalli  Arabic  [email protected]
 Heidi Baildon-Rass  ESL  [email protected]
 Stephanie Barker  Instructional Assistant  [email protected]
 Ruth Beauvois
 Content Curator/Door Monitor  [email protected]
 Drew Bowman  Instructional Assistant  [email protected]
 Laurie Brackett  Administrative Assistant/Computer Operator  [email protected]
 Courtney Braese  Reading  [email protected]
 Alex Brenon-Hodas  Digital Learning/IT Technician  [email protected]
 Macullen Byham  Orchestra Director  [email protected]
 Edward Cafua  Mathematics, Cluster 5  [email protected]
 Anne Marie Cardillo  Administrative Assistant/Guidance Secretary  [email protected]
 Annemarie Carey  Instructional Assistant  [email protected]
 Susan Carle  Assistant Principal  susan[email protected]
 Shane Carreiro  Special Education  [email protected]
 Holly Carroll-Cachimuel  Spanish  [email protected]
 Lorie Caruso  Instructional Assistant  [email protected] 
 Jennife Chen Fein  Principal  [email protected]
 Shephali Chokshi Math Coach  [email protected]
 Thomas Cloherty Guidance Counselor, Grade 7  [email protected]
 Christopher  Cochran Reading Specialist  [email protected]
 Ashley Cohen Guidance Counselor, Grade 8  [email protected]
 Breana Cole  Librarian  [email protected]
 Kara Conceison  English Language Arts, Cluster 2  [email protected]
 Mary Connolly Sullivan  Special Education, Cluster 4  [email protected]
 Christopher Cotreau  Instructional Assistant  [email protected]
 Maureen Craig  Cafeteria Manager  [email protected]
 Jessie Daigneault  Science, Cluster 1  [email protected]
 Patrick Dayton  Special Education, Cluster 3  [email protected]
 Aine Dirrane  English Language Arts, Cluster 6  [email protected]
 Kendal Donase  Social Worker  [email protected]
 Brian Donato  Special Education  [email protected]
 James Duffy  Special Education, Cluster 1  [email protected]
 Abigail Varsos  Music/Drama/Chorus  [email protected]
 Elizabeth Espinosa  Special Education [email protected] 
 Margaret Ferguson-Maltzman  Science, Cluster 2  [email protected]
 Ellen Fitanides  English Language Arts, Cluster 3  [email protected]
 Sheila Gilmartin  ESL  [email protected]
 Jay Gonsalves  Instructional Assistant  [email protected]
 Billy Gonzalez  LTS Spanish Teacher [email protected]
 Megan Griffin  Special Education  [email protected]
 Thomas Johnson  Physical Education  [email protected]
 Sarah Juusola  Evaluation Team Chair  sarah[email protected]
 Rachel Kaczowka  Spanish  [email protected]
 Jacob Kaplan  Instructional Assistant  [email protected]
 Erika Kelly  Instructional Assistant  [email protected]
 Lauren Kelly  Instructional Assistant  [email protected]
 Kathleen Kiernan  Special Education, Cluster 6  [email protected]
 James Kirkcaldy  Social Studies, Cluster 3  [email protected]
 Michael Kirstein  Instructional Assistant  michael[email protected]
 Karen Kline  Civics, Cluster 6  [email protected]
 Angela Kuzemczak  Italian  [email protected]
 Nicole Lewis  Health  [email protected]
 Megan Lipson  Social Studies, Cluster 1  megan[email protected]
 Kerri Lorigan  Social Studies, Cluster 4  [email protected]
 Matthew Loughran  Technology Education, Engineering, and Design  [email protected]
 Karen MacAulay  Science, Cluster 4  [email protected]
 Ross Macone  Math Tutor  [email protected]
 Ivy Madden  Instructional Assistant  [email protected]
 Aram Manoukian  Mathematics, Cluster 6  [email protected]
 Philip Martin  Mathematics, Cluster 4  [email protected]
 Tony Massoratti  Senior Custodian  [email protected]
 Christopher  McDermott  Social Studies, Cluster 2  [email protected]
 Lisa McDonagh  English Language Arts, Cluster 4  [email protected]
 Brooke McInerney  Social Worker  [email protected]
 Shannon McLaughlin  Physical Education  [email protected]
 Lori Murphy  Special Education, Cluster 2  [email protected]
 Ann Palermo  Mathematics, Cluster 1  [email protected]
 Zara Rix  ESL  [email protected]
 Jennifer Sarmiento  Assistant Principal  jennifer.sarmiento!watertown.k12.ma.us
 Richard Saunders  K-12 Fine, Applied and Performing Arts Coordinator  richard[email protected]
 Sarah Schoenbeck  ESL  [email protected]
 Sarah Seldomridge  School Psychologist  [email protected]
 June Seong  Instructional Assistant  [email protected]
 Lisa Sherwood  Instructional Assistant  [email protected]
 Laura Shock  Social Studies, Cluster 6  [email protected]
 Daniel Skop  English Language Arts, Cluster 5  [email protected]
 Amanda Skypeck  Guidance Counselor, Grade 6  [email protected]
 Heather Smith  Science, Cluster 3  [email protected]
 Laurie Smith  Instructional Assistant  [email protected]
 Sara Sokolove  Speech and Language Pathologist  [email protected]
 Christine Sorenson  Special Education  [email protected]
 Christina Spicer  Mathematics, Cluster 3  [email protected]
 Kellie Spillane  Literacy Coach  [email protected]
 Sarita Spillert  Digital Learning Support Specialist (6-12)  sarita[email protected]
 Karen Stern  Art   [email protected]
 Michael Stewart  School Resource Officer  michael[email protected]
 Alex Strongin  Special Education  [email protected]
 Alison Tammaro  Mathematics, Cluster 2  [email protected]
 Maxwell Thew  Band and Percussion Director  [email protected]
 Elissa Willoughby  Science, Cluster 5  [email protected]
 Elisheva Zuckerberg  Reading  [email protected]

Last update: 11/5/2020