Staff Directory


ame (Hyperlink to Email)

Department

Andrew Allegro

Special Education

Zachary Allen

English Language Arts, Cluster 1

Hend Altalli

World Languages

Heidi Baildon-Rass

ESL

Ruth Beauvois

Door/Hall Monitor

Beverly Brackett

Instructional Assistant

Laurie Brackett

Administrative Assistant/Computer Operator

Macullen Byham

Strings Director

Edward Cafua

Mathematics, Cluster 5

Anne Marie Cardillo

Administrative Assistant/Guidance Secretary

Holly Carroll-Cachimuel

World Languages

Annemarie Carey

Instructional Assistant

Thomas Cloherty

Special Education LTS

Christopher Cochran

Reading Specialist

Ashley Cohen

Guidance Counselor, Grade 6

Kara Concesion

English Language Arts, Cluster 2

Mary Connolly Sullivan

Special Education

Shane Carreiro

Special Education

Christopher Cotreau

Instructional Assistant

Maureen Craig

Cafeteria Manager

Jessie Daigneault

Science, Cluster 1

Patrick Dayton

Instructional Assistant

Jason DelPorto

Assistant Principal

Meg DiDuca

Special Education

Aine Dirrane

LTS Library Media

Kendal Donase

Social Worker - LTS

Brian Donato

Special Education

Emily Doss

School Resource Officer

James Duffy

Special Education

Laurie Ellington

Music/Drama

Elizabeth Espinosa

Special Education

Jane Evans

Math Coach

Margaret Ferguson-Maltzman

Science, Cluster 2

Ellen Fitanides

Humanities

Penelope Giannakopoulos

Evaluation Team Chair

Sheila Gilmartin

ESL

Jay Gonzalez

Instructional Assistant

Megan Griffin

Special Education

Abir Hallal

Instructional Assistant

Ruth Henry

World Languages

Thomas Johnson

Physical Education

Jacob Kaplan

Instructional Assistant

Erika Kelly

Instructional Assistant

Kathleen Kiernan

Special Education

Michael Kirstein

Instructional Assistant

Debra King

Reading

James Kirkcaldy

Humanities, Cluster 3

Karen Kline

Humanities, Cluster 6

Angela Kuzemczak

World Languages

Michelle Laracy

Nurse

Nicole Lewis

Health

Kerri Lorigan

Humanities, Cluster 4

Matthew Loughran

Career and Technical Education

Karen MacAulay

Science, Cluster 4

Ivy Madden

Instructional Assistant

Stacy Mahoney

Guidance Counselor, Grade 8

Aram Manoukian

Mathematics, Cluster 6

Leah Maroni-Wagner

Librarian

Donna Martin

Principal

Philip Martin

Mathematics, Cluster 4

Christopher McDermott

Social Studies, Cluster 2

Lisa McDonagh

Humanities, Cluster 4

Brooke McInerney

Social Worker

Shannon McLaughlin

Physical Education

Laura Meduna

Instructional Assistant

Patty Menton

Instructional Assistant

Sam Morris

Humanities, Cluster 5

Lori Murphy

Special Education

Ann Palermo

Mathematics, Cluster 1

Zara Rix

ESL

Justin Schmidt

Makerspace

Morgan Schneider

Fine, Applied, and Performing Arts

Laura Shock

Humanities, Cluster 6

Swathi Sivasubramanian

Science, Cluster 6

Daniel Skop

Humanities, Cluster 5

Amanda Skypeck

Guidance Counselor, Grade 7

Magen Slesinger

K-12 Fine, Applied and Performing Arts Coordinator

Heather Smith

Science, Cluster 3

Laurie Smith

Instructional Assistant

Christine Sorenson

Special Education

Christina Spicer

Math, Cluster 3

Kellie Spillane

Literacy Coach

Sarita Spillert

Secondary Digital Learning Support Specialist (6-12)

Karen Stern

Fine, Applied and Performing Arts

Alison Tammaro

Mathematics, Cluster 2

Erica Vazquez

School Psychologist

Diane Welton

Speech and Language Pathologist

Elissa Willoughby

Science, Cluster 5

Elisheva Zuckerberg

Reading